• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/spkup/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05320623851

IELTS

IELTS sınavı gün geçtikçe popülerliği artan bir dil pasaport sınavı olmasının ötesinde, bir dili konuşabilme becerisini tam anlamıyla geliştiren bir programdır. Lakin benim bakış açıma göre bir dili konuşabiliyor olmak demek, her konuda yeterli kelime bilgisine sahip olmak, kendini doğru şekilde ifade edebilecek gramer bilgisine sahip olmak,  otantik bir materyali anlayabilmek, bir konu ya da görüş hakkında yazabilmek ve karşı tarafın görüşlerini anlayarak, doğru şekilde cevaplandırmak demektir. Bu bağlamda, IELTS içerdiği Eğitim, Teknoloji, Sağlık, Çevre vb içerdiği hayata dair konular ile bu beceriye cevap verecek bir eğitim programıdır. Günümüzde bazı özel uluslar arası ve/veya kurumsal firmalar başvuru için IELTS sınav belgesi isterken, birçoğu da mülakatlarında IELTS ‘in yazma ve konuşma programlarını kullanmaktadırlar. Aynı zamanda üniversitelerin hazırlık sınıfı ders kitapları da bu sınavın içeriğine göre yazılmaktadır. Yani, IELTS’ i sadece geçilecek bir sınav olarak düşünmek çok da akılcı bir yöntem olmayacaktır.

IELTS sınavında genel olarak istenilen not 6 ve üstü notlardır. Bu notlara ulaşabilmek için öncelikle B1 seviyesinde olmak gerektiği unutulmamalıdır.B1 seviyesinde olan arkadaşlarımızla derslerimizde sınavda geçerli olan toplam 12 konu ile ilgili okuma, yazma, konuşma ve dinleme dersleri yapılmaktadır. Her sınavın olduğu gibi IELTS sınavının da kendine özgü bir kelime listesi olup, öğrenciler konu bazında bu kelimeler ile ilgi olarak ödevlendirilir. Tüm konuların bitiminin ardından, deneme sınavları ile nerede olduğumuz kontrol edilir ve hedefimize yaklaştığımız zaman sınav için müracaatımız yapılır.

B1 seviyesinin altında olup bu sınava girmek isteyen adayların, öncelikle seviyesi tespit edilir. Ardından, başlangıç seviyesinden itibaren uygun seviyedeki IELTS kaynakları ile , aday sınava hazırlanır.

En sık karşılaştığım soru ‘Ne Kadar Süreye İhtiyacım Var’ sorusudur. Ancak ne yazık ki bu soruya kesin cevap vermek bana göre yanıltıcı olmanın ötesinde hiçbir eğitimciye yakışmayan ticari kaygılarla boş umut dağıtan aldatıcı bir yöntem olacaktır. 

Bu bağlamda ben kendi adıma hangi yabancı dil olursa olsun uluslar arası dil öğretim müfredatlarının kur bazında  NORMAL BİR ALICI için 60 saat üzerine planlandığını bilgi olarak paylaşmayı daha doğru buluyorum. Elbette öğrencinin gayretinin, hazır bulunuşluğunun ve disiplininin bu sürecin çok büyük etkisi olduğu gözden kaçırılmayacak bir gerçektir.

Derslerimizde tek bir kaynak kullanılmamakta olup, tüm materyaller ekstra ücret talep etmeden , eğitimci tarafından karşılanmaktadır.